Świąteczna segregacja odpadów nie różni się niczym od tej, którą staramy się wykonywać w domu na co dzień. Są jednak produkty, które sprawiają nam czasami pewne trudności. Papier do pakowania prezentów, stłuczona bombka z choinki, czy resztki ryby ze świątecznego stołu. Jak segregować świąteczne odpady, żeby trafiły do odpowiedniego kosza?

Gdy rozpakujemy prezenty …

Pamiętajmy, że najprostsze rozwiązania są często najlepsze, dlatego do pakowania prezentów warto zastosować ekologiczną metodę – zwykły szary papier, karton, gazetę. Do kontenera na makulaturę powinien trafić jednak tylko papier jak najbardziej “zwyczajny” – taki, który nie jest niczym pokryty.

Odpadem, który trudno poddać recyclingowi, jest często papier używany do pakowania prezentów. Jeśli jest pokryty woskiem, folią, substancjami nabłyszczającymi i impregnującymi jego przetworzenie jest w zasadzie niemożliwe i należy go wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Odpady w kuchni

Szklane słoiki po konfiturach i butelki po napojach czy oleju należy wyrzucić do zielonego pojemnika. Nie powinniśmy jednak tłuc szkła. Szklane pojemniki wystarczy opróżnić z pozostałego tam produktu. Trzeba jednak pamiętać, by metalowe albo plastikowe nakrętki wkładać do pojemnika w kolorze żółtym (plastikowe nakrętki można też oddać na zbiórkę charytatywną).

Gdzie powinniśmy wyrzucić pozostałe resztki żywności? Do pojemnika BIO powinny trafić wyłącznie resztki roślinne – bez zawartości tłuszczu. Obierki, ogryzki, ugotowane lub surowe warzywa takie jak marchew, ziemniaki, seler wyrzucamy do kosza na odpady roślinne. Ale wszystkie inne potrawy – mięso, kości, ryby, ciasto, sałatkę musimy wyrzucić do kontenera na odpady zmieszane.

Sałatka zawiera (oprócz warzyw) mięso, majonez, w skład którego wchodzi olej lub jogurt. Są to produkty odzwierzęce, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają kompostowanie. To samo dotyczy tłuszczy zwierzęcych i roślinnych.

Jedyne akceptowalne odzwierzęce odpady w kontenerze BIO to skorupki jaj.

Do kontenera na odpady zmieszane wyrzucić trzeba też zużyty papier do pieczenia, torebkę po herbacie z tworzywa sztucznego. Dla odmiany zużyta torebka herbaty wykonana z papieru może trafić do kosza na bioodpady, podobnie jak fusy po kawie.

– Przeznaczeniem frakcji bio zbieranej selektywnie jest poddanie jej procesowi kompostowania, w celu wytworzenia nawozu lub środka poprawiającego jakość gleby. Rygory technologiczne i prawne warunkujące dopuszczenie takiego kompostu do użycia uniemożliwiają wykorzystania do jego produkcji odpadów pochodzenia zwierzęcego – mówi Adam Przystupa, dyrektor w spółce KOM-EKO, która od lat działa proekologicznie.

Gdzie wyrzucić potłuczone i zniszczone bombki?

Zniszczone i potłuczone bombki szklane muszą trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Jeżeli jednak mamy pewność, że zniszczona bombka jest plastikowa, to powinniśmy umieścić ją w koszu na metale i tworzywa sztuczne.

– O nieprzydatności do recyklingu szkła z rozbitej bombki decyduje jego skład chemiczny, który różni się od składu szkła opakowaniowego. Może to zaburzyć technologię przetapiania selektywnie zbieranych butelek i słoików – dodaje ekspert.

Co zrobić ze świąteczną choinką?

Tradycja świątecznego drzewka nie jest obojętna dla środowiska. Każdego roku do domów Polaków trafia ok. siedmiu milionów choinek. Rozkładające się igły są źródłem metanu, który przez naukowców uznawany jest za gaz cieplarniany znacznie groźniejszy od dwutlenku węgla. Ślad węglowy choinki również jest wyraźny – dwumetrowa roślina produkuje podczas rozkładu kilkanaście kilogramów dwutlenku węgla.

Dlatego tak istotne jest, by choinkę oddawać do przetworzenia. Większość miast prowadzi akcję zbierania drzewek – nie powinniśmy ich więc wyrzucać do śmieci na własną rękę, wpychać do kubła czy ciąć na małe fragmenty.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments