Ile domów, tyle sposobów na przygotowanie bigosu. Bigos gotuje się z samej kapusty kiszonej lub z dodatkiem słodkiej, z czerwonym winem, powidłami śliwkowymi, z kiełbasą i boczkiem lub bez. To kultowe danie różni się nie tylko składnikami, ale i techniką przygotowania – przez jednych jest pieczony, przez innych gotowany. Każda osoba gotująca bigos wie, że im więcej gatunków mięsa i wędlin, tym bigos jest lepszy. Ja dodatkowo mrożę świeżo ugotowany bigos i zapiekam go w piekarniku przed podaniem. I nie żałuję przypraw, gdyż jest to wyjątkowo ciężkostrawne danie. Smacznego!

Składniki:

40 dag kapusty kiszonej

10 dag wędzonego boczku

40 dag kapusty cukrowej

½ dag suszonych grzybów

20 dag wieprzowiny bez kości

20 dag cielęciny bez kości

3 dag smalcu

25 dag kiełbasy

5 dag słoniny

5 dag cebuli

1 dag mąki

sól, pieprz, cukier

kminek, majeranek, ziele angielskie, liść laurowy, jałowiec

Przygotowanie:

Kapustę kiszoną pokroić, zalać małą ilością wrzącej wody, dodać boczek i gotować 1 godzinę do miękkości.

Oczyszczoną świeżą kapustę opłukać, poszatkować, zalać niewielką ilością wrzącej wody, gotować razem z suszonymi grzybami 30-40 minut.

Mięso wieprzowe i cielęce opłukać, odcisnąć z wody, posolić i zarumienić na rozgrzanej patelni ze smalcem na złoty kolor, ze wszystkich stron. Włożyć do kapusty kiszonej i dusić do miękkości ok. 40 minut.

Mięso i boczek wyjąc z kapusty, pokroić w kostkę.

Kiełbasę obrać ze skórki, pokroić w plasterki.

Obie kapusty połączyć razem.

Słoninę pokroić w kostkę, stopić. Powstałe skwarki dodać do bigosu. Na pozostałym na patelni tłuszczu z pokrojonej w kostkę cebuli i mąki zrobić zasmażkę. *

Do garnka z połączonymi kapustami dodać pokrojone mięso, kiełbasę i boczek. Doprawić do smaku przyprawami, jeżeli potrzeba dodać odrobinę cukru. Dodać zasmażkę. Zagotować całość.

* bigos można ugotować bez zasmażki

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments