Początek listopada to wyjątkowy czas dla Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Kończą się przygotowania do dwóch wyjątkowych premier, a do prac nad jedną z nich zaproszeni są widzowie. Oprócz cieszącego się ogromną popularnością spektaklu na Scenie Głównej, w tym tygodniu widzowie zostaną zaproszeni także na niezwykłe przedstawienia w Zamościu i Tomaszowie Lubelskim.

W przyszłą sobotę (18 listopada) Teatr Osterwy zaprosi na premierę „Jeanne” w reżyserii Karoliny Labahua z Jadwigą Jankowską-Cieślak w roli głównej. To wyjątkowa historia żyjącej w samotności emerytowanej sekretarki, której ulubionym zajęciem jest przeglądanie czasopism i szpiegowanie sąsiadów. Wszystko zmienia się, gdy do jej drzwi puka Martin, prostolinijny młody człowiek, który w ramach akcji międzypokoleniowej pomocy, przynosi seniorom posiłki. To opowieść o intymnym świecie osoby samotnej, wykluczeniu społecznym i bólu, który kryje się pod pozorną obojętnością i dystansem. To opowieść, która na pewno wywoła dyskusję i pozwoli nam inaczej spojrzeć na własne życie.

Oczekiwana premiera roku

Z kolei 8 grudnia najbardziej oczekiwana premiera roku – „Między światami. Dybuk. Esej sceniczny” w reżyserii Radka Stępnia. Spektakl nie jest typową adaptacją dramatu An-skiego. To raczej wynik procesu, na który składa się analiza i badanie tekstu, poszukiwanie kontekstów oraz analogii do dzisiejszych czasów i rozmowy z widzami. To próba zmierzenia się z kulturą, ludowością i duchowością. Próba zrozumienia czym i o czym jest tekst.

Tramwaj zwany pożądaniem

A co w tym tygodniu znajdziemy na afiszu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie? Na Dużej Scenie od czwartku do niedzieli (9-12 listopada) uwielbiany przez widzów „Tramwaj zwany pożądaniem” w reżyserii Kuby Kowalskiego. To historia szukającej swojego miejsca na świecie Blanche, która przyjeżdża do swojej młodszej siostry Stelli. Daje to początek wstrząsających wydarzeń, które odcisnął się na życiu wszystkich bohaterów. Spektakl w reżyserii Kuby Kowalskiego jest niezwykle plastycznym i wypełnionym wspaniałą muzyką dziełem.

Poza Lublinem

W środę (8 listopada) w Zamościu wystawiony zostanie monodram „Mój boski rozwód”. Wszystko w ramach Sceny Reduta, czyli sieci scen partnerskich, na których prezentowane będą przedstawienia o największych wartościach artystycznych.

„Mój boski rozwód” ze zjawiskową Magdaleną Sztejman, która wcielając się w rolę Angeli będzie dzielić się z widzami swoimi przeżyciami, wzruszać i skłaniać do refleksji nad siłą miłości i bólem po zdradzie.

W czwartek (9 listopada) w Zamościu, a w piątek (10 listopada) w Tomaszowie Lubelskim zobaczyć można będzie „Diabelski młyn”, czyli mającą lekkość farsy opowieść o rzeczach ważnych. ON – dystyngowany pan w średnim wieku. ONA – tajemnicza, młoda kobieta. Spektakl skłania do stawiania fundamentalnych pytań o to, co w relacjach z drugim człowiekiem jest najważniejsze.

Źródło: Materiały prasowe Teatru Osterwy

Fot. Jacek Sadowski/ Materiały Teatru Osterwy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments