Z Lublina do Londynu (przewodnik)

0
751

Porównując ofertę lubelskiego lotniska do chociażby tego w Krakowie, widać ogromną niesprawiedliwość w wyborze kierunków. Ale szukając podróżniczych okazji można z Lublina polecieć wprost do Londynu, który też jest na literkę L.

Do stolicy Wielkiej Brytanii jest raptem 1.794 km. Samochodem podróż zajmie Wam ponad 20 godzin, po co się męczyć, skoro alternatywnie wybierając samolot po zaledwie 2,5 godziny, będziecie wcinać ciastka i zagryzać chipsami z octem.

Z powrotem
Następny

Co warto zwiedzić w Londynie

Z racji tego, że post jest o tanim podróżowaniu pragnę przedstawić Wam listę atrakcji, które będą całkowicie za darmo. Pomimo, że przelicznik funta może Was nieźle zniechęcić do odwiedzenia tego miasta, to jednak Wielka Brytania wychodzi naprzeciw z bardzo bogatą ofertą turystyczną bez przysłowiowego grosza za wstęp. Ilość możliwości jest przeogromna, jeden dzień…ba tydzień! to mało, by wszystko dokładnie zwiedzić. Z tego co pamiętam, mam na swoim koncie pięć w ciągu jednego dnia i po wielu wielu godzinach oglądania i zwiedzania mój mózg przestał cokolwiek przyswajać, nie wspominając o bolących nogach:)

Dla miłośników muzeów dobra wiadomość, te w UK są za darmo!!!!!!! I nie są to tycie pokoiki z kilkoma eksponatami. W większości przypadków to ogromne, fenomenalne budynki, które wprawiają w osłupienie już swoim wyglądem. Przed Wami podręczna lista, gdzie warto się udać:

British Museum (Muzeum Brytyjskie) – posiada niewyobrażalną ilość eksponatów (7 mln!!!), to jeszcze może poszczycić tytułem największego muzeum historii starożytnej. Jest po prostu ogromne, a na dokładnie zwiedzenie należy przeznaczyć co najmniej calutki dzień. Otwarte 10:00-17:30.

Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum) – gratka dla wielbicieli dinozaurów. Jedno z moich ulubionych miejsc w Londynie. Podzielone jest na strefy tematyczne i można się tam naprawdę wiele dowiedzieć i jeszcze więcej zobaczyć. Zbiory muzealne są niesamowite. Otwarte 10:00-17:50.

National Gallery – to największa galeria obrazów, jaką widziałam. Za sprawą chociażby Leonardo da Vinci, Rembrandta van Rijna, Vincenta van Gogha przez mury National Gallery przechodzi 4 miliony turystów rocznie. Otwarte 10:00-18:00.

Muzuem Nauki (Science Museum) – „zaledwie” cztery kondygnacje i 300 tysięcy eksponatów z dziedziny nauki i techniki. Otwarte 10:00-18:00.

Victoria and Albert Museum (V&A) – największe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego, 4,5 mln eksponatów. Otwarte 10:00-17:45 (w piątki dłużej).

Tate Modern – kolejne miejsce gdzie rządzi sztuka, tutaj w wydaniu nowoczesnym. Otwarte 10:00-18:00 (w piątki i soboty dłużej).

Museum of London – gratka dla miłośników historii Wielkiej Brytanii. Otwarte 10:00-18:00.

Imperial War Museum – powstało dla upamiętnienia ofiar I wojny światowej. Tutaj znajdziecie wiele zagadnień związanych z wojskowością. Otwarte 10:00-18:00.

National Maritime Museum –  to najważniejsze muzeum morskie, jeden z największych tego typu obiektów na świecie. Otwarte 10:00-17:00.

V&A Museum of Childhood (Muzeum Zabawek i Gier) – miejsce idealne do zwiedzania z dziećmi. Może nie zrobi tak spektakularnego wrażenia jak Muzeum Historii Naturalnej to jednak można tam spędzić kilka dłuższych chwil. Otwarte 10:00-17:45.

Sir John Soane’s Museum – John Soane, to angielski architekt, który zasłynął chociażby zaprojektowaniem Bank of England. Jego projekty, szkice, zebrane w ciągu życia dzieła sztuki robią niezapomniane wrażenie. Otwarte 10:00-17:00.

Tate Britain – muzeum sztuki brytyjskiej (malarstwo i rzeźba). Otwarte 10:00-18:00.

Royal Air Force Museum (Muzeum RAF-u). Raj dla miłośników awiacji, prawdziwe eksponaty, ogromne, spektakularne. Mój kolejny faworyt. Otwarte 10:00-18:00.

British Library (Bilblioteka Brytyjska). 150 mln eksponatów i możliwość zamówienia z wyprzedzeniem przewodnika, który oprowadzi po obiekcie. Miejsce, które pokocha każdy miłośnik książek. Otwarte 10:00-17:00/20:00.

Museum of London Docklands – muzeum dotyczące angielskich doków. Osobiście nie byłam, ale recenzje są pozytywne. Otwarte 10:00-18:00.

Macie dość zamkniętych pomieszczeń, nie ma sprawy. Czas wybrać się do parku, takiego gdzie trawa jest dla ludzi i można wąchać kwiatki, na trawie można sobie siedzieć i czytać. Psy ganiają, wiewiórki szaleją, bo parki są tutaj do używania, a nie od patrzenia na nie.

Jeżeli macie jeszcze siły to na pewno warto zajrzeć do:

HYDE PARK – znany ze swojego Speakers’ Corner, czyli miejsca, gdzie każdy może wypowiadać wszelkie poglądy. Warunek jest jeden, nie może obrażać jednak Królowej! Miejsce niezwykle rozległe, idealne na piknik, czy odpoczynek. Odbywają się tutaj liczne koncerty. W Hyde Parku mogłabym spędzić cały dzień. Polecam!

ST.JAME’S PARK (Park św. Jakuba) – leży w dzielnicy City of Westminster i jest to najstarszy park wchodzący w skład królewskich parków w Londynie. Z racji swojej lokalizacji (nieopodal Buckingham Palace) jest tutaj zawsze sporo ludzi.

OGRODÓW KENSINGTON – to na jego terenie znajduje się Albert Memorial. Również wchodzi w skład parków królewskich. Ma ogromny obszar i można tutaj poleniuchować w towarzystwie otaczającej zieleni.

GREENWICH PARK – idealne miejsce do podziwiania panoramy miasta. To właśnie tutaj znajduje się Obserwatorium Astronomiczne oraz przebiega tu słynny południk zero (Greenwinch). Miejsce oblegane przez turystów, ale nic dziwnego!!!

PARK RICHMOND – najbardziej dziki park, nic tutaj nie jest od linijki, a natura rządzi się swoimi prawami. Miejsce dedykowane na przejażdżki konne i dłuuuuuugie spacery.

REGENT’S PARK – w północnej części tego parku mieści się Londyńskie Zoo.

Do darmowych atrakcji należą przecież wszystkie znane z widokówek miejsca. Wiadomo, że za opłatą do niektórych można wejść czy wdrapać się, jednak jeżeli dbacie o swoje wakacyjne finanse, samo patrzenie też jest w porządku. Przechodzimy do listy numer 3!

Tower Bridge ze swoimi bliźniaczymi wieżami to jeden z symboli Londynu. Jego wiktoriański styl i samo wykonanie to majstersztyk dawnych czasów.

London Eye – koło widokowe, na widok którego zachwyt nie cichnie. Wystarczy stanąć pod nim i poczuć się jak mrówka. Wrażenia bezcenne!

Big Ben – czternastotonowy dzwon, który zna cały świat. Znajduje się w wieży Londyńskiego Parlamentu. Nie sposób go nie zauważyć.

Trafalgar Square – to SERCE Londynu. Pomnik Nelsona pokieruje Was do niego.

Downing Street nr 10 – tu mieści się rezydencja premiera Anglii. Każdy, kto oglądał Love actually na pewno skojarzy to miejsce 😉

Pałac Buckingham – rezydencja królowej. To właśnie tutaj można zobaczyć zmianę warty. Jeżeli chcecie wiedzieć, czy Królowa jest obecna w pałacu, to poinformuje Was o tym wciągnięty na maszt sztandar.

Piccadilly Circus – najbardziej rozpoznawalne skrzyżowanie w Anglii. To wrota do Soho i Chinatown. Lubicie rozrywki? Jeżeli tak, to koniecznie zapuście się w te rejony miasta.

Harrods – jeden z najsłynniejszych domów mody na świecie. Jego nazwa wywodzi się od nazwiska Charlesa Henrego Harrodsa, który w 1849 otworzył mały sklep spożywczy. Czas zrobił swoje i teraz jest to bezapelacyjny, kolejny na liście, symbol Londynu.

Westminster Abbey – najsłynniejsza świątynia w Londynie, to miejsce spoczynku znanych tego świata, jak chociażby Karola Dickensa czy Isaaca Newtona.

To subiektywna propozycja, tego co można zobaczyć, cała masa innych miejsc jest jeszcze dłuższa. Oczywiście na najlepsze trafia się przypadkiem i takich zaskakujących zbiegów okoliczności przy zwiedzaniu Wam życzę.

Z powrotem
Następny
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments