Z Lublina do Londynu (przewodnik)

0
749

Porównując ofertę lubelskiego lotniska do chociażby tego w Krakowie, widać ogromną niesprawiedliwość w wyborze kierunków. Ale szukając podróżniczych okazji można z Lublina polecieć wprost do Londynu, który też jest na literkę L.

Do stolicy Wielkiej Brytanii jest raptem 1.794 km. Samochodem podróż zajmie Wam ponad 20 godzin, po co się męczyć, skoro alternatywnie wybierając samolot po zaledwie 2,5 godziny, będziecie wcinać ciastka i zagryzać chipsami z octem.

Z powrotem
Następny

Jak poruszać się po Londynie

Gdy udało nam się już dotrzeć do serca Londynu pojawia się pytanie, jak się po nim poruszać. Miasto to jest ogromne, jednak większość topowych zabytków nie jest od siebie mocno oddalona. Dla wprawionego piechura polecam jak największą ilość spacerów. Wtedy miasto można chłonąć naprawdę, ze wszystkich stron. Gdy jednak nogi odmówią nam posłuszeństwa, albo mamy czas mocno limitowany, to warto skorzystać z komunikacyjnych dobrodziejstw tego miasta. Początkowo ilość połączeń i miejsc przesiadkowych może wprawić Was w osłupienie, jednak rozkłady są niezwykle przyjazne i czytelne. Po kilku razach będziecie czuć się jak typowy londyńczyk. I tak, możecie poruszać się po mieście:

METREM! To londyńskie ma 11 linii. Konsekwencją podziału miasta na 9 stref są zróżnicowane ceny biletów. Osoba dorosła za bilet jednorazowy zapłaci w strefie pierwszej 4,90 £.

W gruncie rzeczy korzysta się głownie z dwóch stref, to właśnie w nich zawarta jest większość MUST-SEE. Jeżeli planujecie jednorazowy wyskok poza te strefy lepiej kupić bilet jednorazowy niż zawyżać koszty transportu.

AUTOBUSEM. Pamiętajcie, że nie ma opcji, aby w autobusie płacić gotówką. Dlatego warto zaopatrzyć się w tzw. Oyster card lub możliwość płatności bezgotówkowych. Pojedynczy przejazd kosztuje 1,50 £. Bilet jest ważny godzinę od “odbicia” go w pierwszym autobusie i w ciągu tego czasu jak najbardziej możecie przesiadać się.

DLR-em (Docklands Light Railway ) to bezzałogowa kolejka, zawiezie Was do East London oraz do Docklands area.

POCIĄGIEM. krótko mówiąc służą głównie mieszkańcom, którzy mieszkają na obrzeżach miasta.

TAKSÓWKAMI. Black Cabs, wolne taksówki rozpoznaje się po podświetlonym napisie TAXI bądź FOR HIRE. Nie jest to najdroższa opcja, ale nie należy do najtańszych, jeżeli wybieramy się w dłuższą podróż.

STATKIEM PO TAMIZIE. To doskonała opcja dla chcących zobaczyć Londyn z innej perspektywy. Ceny w centralnej strefie wahają się już od 6,5 £.

A może Oyster Card

To taka odmiana biletu miesięcznego, karty, która ładujemy dana kwotą pieniędzy i przy każdorazowym wejściu do środków komunikacji miejskiej pieniądze są nam z niej potrącane. Z Visitor Oyster Card ceny biletów są sporo tańsze. Jest ona honorowana w metrze, DLR, londyńskich naziemnych środkach lokomocji.

Kartę można zamówić online z wyprzedzeniem, przed planowaną podróżą. Zostanie ona wówczas wysłana na wskazany adres. Opcja numer dwa to znalezienie punktu sprzedaży kart dla turystów. Jej wyrobienie kosztuje 5 £. Potem już wystarczy załadować ją odpowiednią kwotą.

Orientacyjne ceny biletów z Oyster Card:

– strefa 1,2 dla dorosłej osoby 2,90£ (godziny szczytu), 2,30 £ (poza godzinami szczytu). Bez karty Oyster jest to 4,8 £. Godziny szczytu w londyńskim metrze obowiązują od poniedziałku do piątku od 6:30 do 9:29 oraz od 16:00 do 18:58.

Z powrotem
Następny
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments