Niektórzy ubierają choinkę już w okolicach mikołajek, inni czekają dłużej. Wiele osób decyduje się na żywą choinkę. Podpowiadamy, jakie drzewko kupić na święta.

Osoby wybierające sztuczne choinki tłumaczą, że są one bardziej trwałe, nie śmiecą podłogi, są bardziej regularne i gęste niż prawdziwe drzewka, a ich zakup opłaca się w dłuższej perspektywie. I trudno się z tymi argumentami nie zgodzić. Jednak żadna, nawet najpiękniejsza sztuczna choinka nie zastąpi uroku żywego, pachnącego drzewa. Ponadto żywa choinka jest bardziej ekologiczna, kupioną w doniczce, przy odpowiedniej pielęgnacji, możemy zasadzić po Nowym Roku na działce lub w ogrodzie.

Gdzie kupić choinkę

Żywe choinki najlepiej kupować w specjalistycznych sklepach, wtedy mamy pewność, że jest zadbana i nie będzie sprawiała problemów w trakcie użytkowania. Żywe drzewka można kupić też na targach lub w nadleśnictwie. Ważny, jest rozmiar naszego iglaka, aby nie sprawiał problemów logistycznych. Jeśli choinka od razu ma dużo brązowych igieł, lepiej zrezygnować z jej zakupu.

Cięta czy w pojemniku

Żywe choinki możemy kupić w dwóch wersjach: ciętej oraz w pojemniku. Tą pierwszą po świętach trzeba będzie zutylizować. Natomiast drzewko zakupione w pojemniku wystarczy w styczniu przenieść do jasnego, chłodnego miejsca, a na wiosnę można zasadzić w ogrodzie lub na działce. W obu przypadkach choinki powinno się podlewać przynajmniej raz na kilka dni – to przedłuży trwałość igieł. Choinkę w pojemniku należy sporadycznie podlewać także w czasie przechowywania – aż do posadzenia. Niezależnie od rozmiaru, rodzaju i gatunku choinki nie powinno się ustawiać w pobliżu źródła ciepła, np. grzejnika.

Jak pielęgnować choinkę ciętą

Decydując się na zakup choinki ciętej, należy podczas zakupu zwrócić uwagę na dwie istotne cechy, które świadczą o jej świeżości. Igły powinny mieć soczystozielony kolor, warto również sprawdzić giętkość gałązek, czy nie są suche i łamliwe. Pień drzewka – o ile nie został obsadzony w punkcie sprzedaży – warto podciąć o kilka centymetrów, co ułatwi pobieranie wody.

Choinka powinna być również umieszczona w specjalnym stojaku z pojemnikiem na wodę, który należy regularnie uzupełniać. Pomieszczenie, w którym stawiamy drzewko musi być regularnie wietrzone. Temperatura pokoju nie powinna przekraczać 23 stopni, a choinki nie stawiamy w pobliżu źródeł ciepła: grzejników czy kominków.

Świerk pospolity

To najbardziej znane i tanie rozwiązanie. Choinki świerkowe pięknie się prezentują, jednak mają krótki okres żywotności (zwykle ok. 1 tygodnia). Igły świerku są mocno kłujące, co utrudnia ubieranie drzewka na święta, wadą są również łamliwe pędy.

Świerk

Dużo bardziej okazały i wytrwały niż jego „pospolity” kuzyn. Igły mogą utrzymać się na drzewie nawet przez kilka tygodni. Jest również bardziej gęsty i regularny niż świerk pospolity, ale ma równie nieprzyjemne i kłujące igły.

Jodła kaukaska

Zdecydowanie najdroższe drzewko w zestawieniu, jednak jego popularność z każdym rokiem rośnie. W przypadku jodły cena idzie w parze z jakością. Igły tego drzewka utrzymują się wiele tygodni, są cienkie, delikatne i gęsto ułożone. To wszystko nadaje drzewku efektowny wygląd. Ozdoby choinkowe na jodle są dobrze widoczne – wręcz wyeksponowane.

Sosna pospolita

Popularna głównie na Śląsku. Jest mniej gęsta niż pozostałe gatunki, ale urzeka zapachem i oryginalnością. Długie, mało kłujące igły utrzymują się przez ponad 2 tygodnie.

Ceny choinek na Boże Narodzenie

Cenach żywych drzewek świątecznych są zależne od gatunku, wysokości, jakości oraz regionu, średnio za choinki zapłacimy:

Świerk pospolity – cena 40-60 zł

Świerk srebrny (kłujący) – cena 100-130 zł

Jodła do 2 m – cena 90-180 zł

Jodła do 2,5 m – cena 150-250 zł

Jodła do 3 m – cena 280-320 zł

Świerk pospolity w donicy – cena 60-90 zł

Świerk srebrny w donicy – cena 90-120 zł

Jodła w donicy – cena 100-130 zł

Więcej o świątecznych drzewkach przeczytacie na muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments