Miasto Lublin po raz kolejny sfinansuje działania profilaktyczne w zakresie zapobiegania rakowi szyjki macicy. Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) przeznaczone są dla dziewczynek w wieku 12 lat. Szczepienia są wykonywane w ponad 30 przychodniach, które realizują program. Osoby zainteresowane już mogą zgłaszać swoje dzieci do placówek.

– Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest przyczyną powstawania min. raka szyjki macicy i stanów nowotworowych innych narządów. Rak szyjki macicy jest tym rodzajem nowotworu, który ma największy wpływ na umieralność kobiet. Rekomendowaną formą profilaktyki w tym zakresie są regularne badania cytologiczne i szczepienia ochronne. Dlatego też staramy się zaoferować naszym mieszkankom szczepienia, jako formę ochrony przed potencjalną chorobą nowotworową – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

Realizowany program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) pozwoli na podanie dwukrotnej dawki szczepionki nawet 500 dziewczynkom urodzonym w 2009 roku.

Wykaz 33 przychodni wykonujących szczepienia znajduje się na stronie lublin.eu. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do placówek realizujących program, bez względu na to, do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane. Program realizowany będzie do 10 grudnia lub do momentu wyczerpania szczepionek. O zakwalifikowaniu się na szczepienie decyduje kolejność zgłoszeń.

Koszt wykonania szczepień wynosi 400 tys. zł i w całości pokrywany jest z budżetu Miasta Lublin.

Źródło: Biuro prasowe Urzędu Miasta Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments