Jak twierdził Jeremi Przybora, „w czasie deszczu dzieci się nudzą”, jednak nie musi tak być. Sezon jesienny często kojarzący się z melancholią, tym razem nie będzie dla Twoich pociech okresem monotonii. Wszystko dzięki rodzinnym nietypowym aktywnościom, które można wykonywać zarówno w domu, jak i poza nim.

# 1 Zróbcie razem chipsy jabłkowe

Jesienią jabłek jest pod dostatkiem, dlatego kiedy zapragniesz zapewnić swoim dzieciom zdrową przekąskę, możecie zrobić smaczne i aromatyczne chipsy jabłkowe. Aby wykonać pieczone smakołyki, wystarczą wam 2 czerwone jabłka, cynamon i cukier.

Najpierw trzeba rozgrzać piekarnik do 250°C, a w międzyczasie możesz pokroić owoce
w cienkie plastry. Tak przygotowane jabłka należy ułożyć w blachach do pieczenia oraz posypać je cynamonem i cukrem. Całość piecze się godzinę, a kiedy przysmaki dla Twoich pociech będą już gotowe, poczekajcie aż ostygną, by je zjeść.

#2 Stwórzcie stracha na wróble

Strach na wróble nie musi być używany tylko jako kukła do odstraszania ptaków na polu lub w ogrodzie. Dla zabawy możecie wspólnie stworzyć własnego manekina i postawić go na podwórku, trawniku, a nawet werandzie. Do jego wykonania będziecie potrzebować dziecięcych ogrodniczek i bluzki z długim rękawem, wodoodpornych markerów, dwóch drewnianych kołków, papierowej torby, sznurka, starych gazet, igły i nici oraz mocnego lepkiego kleju.

Swoją pracę zacznijcie od rozłożenia ubrań na ziemi i dokładnego wypchania ich pogniecionymi gazetami. Pozwól swojemu dziecku domalować strachowi na papierowej torebce twarz i napełnijcie ją również makulaturą. Następnie przywiążcie sznurkiem powstałą głowę do jednego z końców kołka. Drewniany pal trzeba też przeciągnąć przez tułów kukły tak, żeby potem można go było wbić do ziemi. Korpus stracha na wróble nie będzie się zsuwał, jeśli podkleisz go od spodu klejem.

Na koniec włóż do środka manekina drugi kołek, tworząc mu sztywne ramiona. Wspólną pracę zwieńczcie kapeluszem, który umieścicie na papierowej torbie waszego manekina.

#3 Zorganizujcie biwak

Podczas gdy większość osób częściej biwakuje latem niż jesienią, warto spróbować zorganizować biwak właśnie teraz. Obozy z dziećmi w rzeczywistości są nie tylko łatwe
w przygotowaniu, ale stanowią też naprawdę dobrą zabawę dla całej rodziny. Podczas jesiennego biwakowania na świeżym powietrzu będziecie mniej narażeni na ukąszenia owadów, noce są chłodne, a poranki rześkie, za to gorące kakao i kawa w takich warunkach przyrody smakują niesamowicie.

Pozwól sobie i swojemu dziecku, choć na chwilę odetchnąć od technologii oraz cieszyć się urokami jesieni. Zobacz 10 miejsc idealnych na urlop pod namiotem. 

#4 Zapalcie liściowe lampiony

Jesienne lampiony z liści są łatwe do wykonania i będą wyglądać fantastycznie w każdym domu. Do ich wykonania będą potrzebne: kolorowe liście, słoiki, papier woskowany, taśma klejąca, żelazko i lampki LED.

Kiedy podczas spaceru z dziećmi znajdziesz liście, wysusz je kładąc je na przykład na ręczniku papierowym. Następnie wytnijcie wystarczająco długie arkusze papieru woskowanego tak, aby później można było nim dokładnie owinąć słoiki. Tak przygotowane kawałki materiału należy położyć na desce do prasowania, a na nich układamy liście i znów przykrywamy je papierem woskowanym. Całość prasujemy po to, by wasze jesienne znaleziska mocno przykleiły się do obydwu arkuszy. Na koniec owijamy słoiki papierami woskowanymi z wprasowanymi w nie liśćmi i przyczepiamy je taśmą klejącą, a do środka szkła wrzucamy lampki LED.

#5 Wybierzcie się na wycieczkę rowerową

Jesień to idealny czas na odkrywanie nowego szlaku rowerowego lub wybranie się na jednodniową wycieczkę. Jazda na rowerze nie tylko poprawia sprawność fizyczną, ale wpływa też na zdrowie psychiczne.

Wybór właściwej lokalizacji jest niezwykle ważny dla zapewnienia dzieciom bezpiecznej
i przyjemnej wycieczki rowerowej. Jeśli to możliwe, spróbuj więc znaleźć spokojną trasę rowerową z dala od ruchu samochodowego na przykład w lokalnych parkach.

Wspólnie spędzony czas będzie jeszcze ciekawszy, kiedy pokażemy swoim pociechom łatwe gry z rowerem w roli głównej. Jedną z nich jest tak zwany powolny wyścig, który polega na tym, że gracz musi jechać i omijać dane przeszkody tak wolno, jak to tylko możliwe. Do zorganizowania tej zabawy potrzebna będzie kreda i różne przedmioty na przykład szyszki czy kamienie.

Narysujcie określoną trasę i ustawcie kilka przeszkód na drodze. Gdy będzie już gotowa, każdy gracz musi przemierzyć ją jak najwolniej, bez zatrzymywania się. Kiedy Twoje dziecko w trakcie gry zatrzyma się i potrąci choć jeden z rozstawionych wcześniej przedmiotów, otrzyma punkty ujemne. Uczestnik z najlepszym czasem, który bezbłędnie przejedzie całą drogę, wygrywa całą zabawę.

#6 Dajcie się skusić na piknik

W cieplejsze jesienne dni trzeba korzystać z ostatnich promieni słońca, warto więc zorganizować dzieciom piknik na przykład w pobliżu jeziora lub w parku. Jesień to fantastyczna pora roku na spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, pamiętaj tylko
o zabraniu ze sobą dużego koca oraz swetrów i płaszczy, które przydadzą się podczas ochłodzenia.

Oprócz smacznych przekąsek i gorących napojów dla najmłodszych nie zapomnijcie o wzięciu ze sobą dobrego humoru. Mini przyjęcie na łonie natury to doskonała okazja do wspólnego śpiewu, czytania bajek na głos czy grania w rodzinne gry planszowe.

#7 Przygotujcie przysmaki dla ptaków

Kolejnym ciekawym pomysłem na spędzenie rodzinnego czasu jest stworzenie mini przysmaków dla ptaków. Ich dokarmianie to wspaniały sposób na zapoznanie dzieci z różnorodną przyrodą.

Jednym z ciekawszych pomysłów na wykonanie przekąsek dla ptaków jest posmarowanie szyszek sosny masłem orzechowym i oblepienie ich ziarnami. Zanim to zrobimy, musimy jednak już na samym początku przymocować do ich końcówek kawałki sznurka lub druta. Kiedy skończycie robić ptasie smakołyki, powieście je na gałęziach drzew.

#8 Idźcie poobserwować gwiazdy

Kolejną jesienną rozrywką dla trochę starszych dzieci jest obserwowanie gwiazd. Wystarczy przygotować śpiwory i koce oraz wziąć kilka przekąsek. Nie zapomnijcie też, by ubrać się wystarczająco ciepło i zaopatrzyć się w gorące napoje na przykład kakao.

Aby Twoje pociechy mogły zobaczyć na niebie niezwykłe gwiazdozbiory, musi być ono bezchmurne, a miejsce, które wybierzecie powinno być słabo oświetlone. Na początku trudno będzie wam znaleźć jesienne konstelacje, jednak możecie skorzystać z książek astronomicznych lub użyć specjalnych aplikacji mobilnych na przykład Star Walk, lub Sky Map. Zawierają one mobilne mapy gwiazd, które pomogą wam zidentyfikować gwiazdozbiory. Wystarczy skierować telefon w stronę nieba, a aparat pokaże nam aktualną i czytelną mapę gwiazd. Młodym astronomom przyda się także lornetka lub teleskop. To doskonałe narzędzia do oglądania ciał niebieskich.

#9 Puśćcie latawca

Skorzystaj z wietrznej pogody i zabierz dzieci na zewnątrz, aby puścić razem latawca. To idealna pora roku na taką aktywność, ponieważ jesienią wiatr ma odpowiednie natężenie.

Pamiętaj, że najlepsze miejsce do latania to płaski i duży teren otwarty, na przykład plaża lub park. Trzymaj się też z dala od linii wysokiego napięcia i wybierz miejsca pozbawione zabudowań i domów. Takie przeszkody mogą powodować zawirowania powietrza, które mogą utrudniać startowanie lub utrzymanie w górze latawca.

Siła wiatru musi być wystarczająca, by poderwać zabawkę do lotu, ale trzeba mieć też na uwadze to, że zbyt duży podmuch może doprowadzić do jej uszkodzenia. Kiedy dziecko będzie trzymać latawiec za linkę, Twoim zadaniem będzie trzymanie i puszczenie go w odpowiednim momencie. Kiedy zabawka wzbije się w powietrze, ustawcie się tyłem do wiatru, co ułatwi wam jej sterowanie.

#10 Zwiedzanie miasta

Zwiedzanie Lublina to zawsze dobry pomysł, by w łatwy i przyjemny sposób opowiedzieć dziecku o historii miasta. Warto skorzystać z jednego ze szlaków turystycznych Lublina. My szczególnie polecamy najmłodszym spacer szlakiem lubelskich legend. Nie będą się nudzić!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments