Ty też nie zaczynasz dnia bez kawy? Ponad 66 proc. Polaków pije regularnie kawę. Połowa rozpoczyna od niej każdy dzień. Przeciętny Polak wypija jej 95 litrów rocznie, co oznacza 3 kg ziaren. Analizy rynku kawy sugerują także, że Polacy wybierają coraz lepsze jakościowo i droższe ziarna. Jak wybrać kawę najlepszą dla siebie? Czy może nam w tym pomóc cupping?

W ciągu ostatnich 10 lat spożycie kawy w Polsce wzrosło o ponad 80 proc. Słynny statystyczny Polak wypija jej już 3 kg rocznie – to około 1 filiżanka dziennie. W porównaniu do mieszkańców Skandynawii (12-13 kg rocznie), wypadamy blado. Ale już dystans do Włochów (5 kg rocznie), którzy słynną z rewelacyjnej kawy, powoli odrabiamy.

Wielu z nas przez lata wypijało kawę parzoną „po turecku”, czyli tak zwaną zalewajkę, która z faktycznym parzeniem po turecku miała niewiele wspólnego. Pierwsze kontakty z kawami parzonymi na inne sposoby oraz stuprocentową Arabiką dla wielu z nas było miłym zaskoczeniem. Potem pojawiały się kolejne kawiarnie i nowe, alternatywne metody parzenia takie jak np. chemex, dripp czy aeropress. Pojawiły się sklepy internetowe z ofertą tak ogromną, że łatwo się w niej pogubić. Jak zatem znaleźć kawę idealną dla siebie? Jak ocenić jej smak i jakość?

Jaka kawa będzie mi smakować?

Nowi pasjonaci kawy nierzadko na samym początku mają problem z doborem najlepszej kawy dla siebie. Gatunek kawy, jej pochodzenie, sposób palenia i parzenia – to wszystko ma wpływ na ostateczny smak napoju w naszym kubku.

Zacznijmy więc od dwóch najpopularniejszych w naszym kraju gatunków kawy – Arabiki i Robusty. Uznawana za najlepszą i najszlachetniejszą odmianę kawy, Arabica jest łagodna w smaku. Niektóre odmiany generują również czekoladowe nuty, które wpływają wspaniale na aromat. Posiadają mniejszą ilość kofeiny i zaleca się jej picie bardziej w celach relaksacyjnych, niżeli pobudzających. Robusta natomiast, to kawa zdecydowanie dedykowana osobom, które lubią mocny i intensywny smak, a na dodatek kawy używają jako elementu wspomagającego codzienne funkcjonowanie i pobudzającego. Robusta posiada większą dawkę kofeiny niż Arabica.

Pochodzenie kawy

Oczywiście, należy mieć na uwadze, że sam region, z którego kawa pochodzi, nie może zagwarantować tylko i wyłącznie jednego, takiego samego profilu smakowego, bo na to ma wpływ nie tylko umiejscowienie na mapie świata, ale także szereg innych czynników, tzw. terroir. Jest to na przykład wysokość upraw nad poziomem morza, gleba, nasłonecznienie, opady, obróbka ziarna, ale i wypalenie. Kawa to produkt rolniczy, więc tak jak smak jabłek bądź winogron może różnić się między sezonami, tak samo dzieje się z kawą.

Można pokusić się jednak o pewne ogólne wskazówki. Szukacie czegoś o pełnym smaku, słodkiego, o niekoniecznie dużej kwaskowatości, raczej z dominującą czekoladą i orzechami w smaku? Brazylia będzie dobrym tropem. Nadal czekolada ma grać pierwsze skrzypce, ale jest też chęć na nieco więcej owoców, zwłaszcza takich słodkich, dojrzałych? Rozejrzyjcie się z kawą z Gwatemali, Nikaragui czy Kostaryki. Natomiast lekkie body, piękne, cytrusowe i brzoskwiniowe nuty i herbaciany finisz to klasyczne kawy z Etiopii. A dla fanów mocnych, owocowych, rześkich, słodkich doznań zdecydowanie dobrym wyborem będą kawy z Kenii.

Data palenia

Wiele kaw, które kupujemy w supermarketach jest stara i zwietrzała. Jeżeli szukamy dobrej jakości kawy, lepiej kupować ją w renomowanych palarniach i zwracać uwagę na datę wypalenia. Przyjmuje się, że jeżeli od tej daty minęło więcej niż 4 miesiące, to kawę możemy uznać już za starą i zwietrzałą, nawet jeżeli jest zamknięta w oryginalnym opakowaniu.

Metoda parzenia

Ma ostateczny wpływ na smak kawy. Inaczej będzie smakować ta z ekspresu, kawiarki, a jeszcze inaczej zaparzona w chemexie. Często na etykietach kawy znajdziemy informację, do jakiej metody parzenia jest przystosowana i warto je czytać. Z reguły mieszanki z przewagą Arabiki są polecane dla osób, które lubią kawę bez dodatku mleka. Ciemno palone ziarna są najlepsze do ekspresów automatycznych i kolbowych. Natomiast jasno palone arabiki są szczególnie polecane do alternatywnych metod parzenia kawy takich jak chemex, dripp czy aeropress. Robusta jest polecana osobą, które oczekują mocniejszego smaku, większej ilości kofeiny i tych, kochających kawy z dodatkiem mleka. Robustę używa się także do produkcji kaw rozpuszczalnych.

Smakowanie i wybieranie kawy – cupping

Cupping to wg. definicji rodzaj techniki używanej przez sensoryków w celu oceny rodzaju oraz jakości zarówno zapachu, jak i smaku naparu z palonych ziaren kawowca. Ale to również metoda oceniania które kawy zostały lepiej, a które gorzej wypalone. Może odpowiedzieć nam na pytanie np. jaki wpływ na smak w filiżance ma skład wody użytej do zaparzania lub doboru ziaren. Brzmi ciekawie? Możecie sami sprawdzić podczas warsztatów „Od cuppingu do ulubionej filiżanki” z Piotrem Kaczorowskim, który nauczy Was smakować i wybierać kawę. Warsztaty odbędą się we wtorek (29 października), o godz. 16.00 w Szwedzkim Stole. Produkty i przybory będą zapewnione na miejscu, a udział w warsztatach jest bezpłatny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments