Złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania, gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome. Dobrze jest mieć zainstalowany w mieszkaniu lub domu profesjonalny system alarmowy i antywłamaniowy, a w mieszkaniach położonych na parterze – rolety przeciwwłamaniowe.

Jeżeli mamy zamiar przechowywać w mieszkaniu dużą ilość gotówki lub posiadamy bardzo cenne przedmioty, kupmy i zamontujmy na stałe szafę pancerną bądź sejf. Każdorazowo przed wyjściem z domu ważne jest dokładne sprawdzenie okien oraz drzwi czy przypadkiem nie pozostawiliśmy ich otwartych.

Poprośmy zaufaną osobę, aby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Warto poinformować sąsiada o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie. Pamiętajmy, aby ta zasada działała w obie strony. Interesujmy się ludźmi ,,kręcącymi’’ się po klatkach schodowych i w pobliżu domów.

Pamiętaj, że oprócz zawiadomienia sąsiadów czy rodziny o planowanym wyjeździe warto także wstrzymać się z dodawaniem zdjęć z urlopu w mediach społecznościowych, aż do powrotu do domu, ponieważ także wpisy w Internecie stanowią potencjalną wskazówkę dla włamywaczy.

Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania.

Kiedy zawiadomić służby?

Dzwoń na numer alarmowy 112 jeżeli:

  • cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;

  • usłyszysz hałas w mieszkaniu/domu sąsiada a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;

  • zobaczysz nieznajomego, próbującego otworzyć drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;

  • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej w pobliżu domów, na ulicy lub parkingu, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd;

  • zauważysz zaparkowane pojazdy na obcych numerach rejestracyjnych, które wzbudzają Twoje podejrzenie – zapisz na kartce numer rejestracyjny;

  • staniesz się świadkiem włamania;

  • widząc zagrożenie – nie narażaj się sam.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments