Od środy (15 grudnia) w Polsce będą obowiązywały nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Mniej osób będzie mogło jeździć komunikacją miejską oraz przebywać w restauracjach, kinach czy teatrach.

Kultura i gastronomia

Od środy (15 grudnia) nie będzie możliwości spożywania posiłków i napojów w kinach. Z użytku będzie więc wyłączona strefa gastronomiczna. Dodatkowo w kinach, teatrach i obiektach sakralnych limit osób mogących jednocześnie przebywać w tych miejscach będzie wynosił 30 procent. Również w lokalach gastronomicznych, barach, hotelach i kawiarniach obniżony zostanie limit do 30 procent. Nie dotyczy to osób zaszczepionych, które okażą przed wejściem certyfikat.

W praktyce będzie wyglądać to tak, że jeżeli limit w restauracji wynosi 30 procent, to przedsiębiorca będzie mógł wpuścić co najwyżej tylu klientów, ile wynosi 30 procent miejsc w jego lokalu. Jeśli jednak zajmie się sprawdzaniem certyfikatów covidowych, 30 procent będą stanowić osoby niezaszczepione, a ci z certyfikatem, wejdą ponad limit.

Testy dla współdomowników

Dodatkowo od 15 grudnia będą obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy. Zamknięte zostaną również kluby i dyskoteki (z wyjątkiem sylwestra). Uczniowie przejdą na naukę zdalną (od 20 grudnia) i będą się tak uczyć do 9 stycznia.

Przedświąteczne kontrole

Policja zapowiada, że w dalszym ciągu będą prowadzone kontrole zarówno w galeriach handlowych, jak i komunikacji miejskiej. Tak jak dotychczas, będą one dotyczyły między innymi obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych.

– Od dłuższego czasu prowadzimy wzmożone kontrole. Takie kontrole oczywiście będą nadal prowadzone zarówno w galeriach handlowych, jak i środkach komunikacji publicznej – zapewnia kom. Anna Kamola z zespołu prasowego lubelskiej policji.

Transport publiczny

W środkach transportu publicznego, a co za tym idzie, w komunikacji miejskiej będzie mogło przebywać jednocześnie 75 proc. pasażerów w pojeździe.

– Nie zakładamy uruchomienia kursów bisowych, gdyż limity nie są tak bardzo restrykcyjne jak były w pierwszej fazie pandemii, a do limitu nie wliczane są osoby zaszczepione. Dodatkowo władze centralne zapowiedziały naukę zdalną dla szkół podstawowych i średnich, co wpłynie także na mniejsze obłożenie w komunikacji miejskiej. Niemniej decyzje w tym zakresie będziemy podejmować na bieżąco – informuje Monika Fisz, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

ZTM w Lublinie na prośbę Związku Zawodowego Kierowców i Obsługi Komunikacji Miejskiej w Lublinie działającego przy MPK Lublin, przywraca tzw. strefy buforowe.

– Obejmą one obszar w rejonie kabiny oraz pierwszych drzwi. O tym, że jest to strefa wydzielona, w której nie powinni przebywać pasażerowie będzie informować specjalne oznakowanie. Dotyczy to pojazdów obsługiwanych przez miejskiego przewoźnika MPK Lublin oraz przewoźników prywatnych Irex i LLA. Działanie podjęte jest w trosce o bezpieczeństwo kierowców i pasażerów w autobusach i trolejbusach lubelskiej komunikacji miejskiej – dodaje Monika Fisz.

Dodatkowo ZTM finalizuje już umowę na „Zakup i dostawę urządzeń do neutralizacji patogenów chorobotwórczych wraz z ich rozmieszczeniem i montażem w 250 pojazdach komunikacji miejskiej tj. autobusach i trolejbusach”. Obecnie w ponad 200 pojazdach zamontowane są urządzenia do neutralizacji patogenów chorobotwórczych.

– Jest to skuteczny system ciągłej dezynfekcji powietrza przepływającego przez układy klimatyzacji i dystrybucji powietrza w autobusach i trolejbusach, wykorzystujący promieniowanie UV-C o najszerszym spektrum biobójczym. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu niszczone są wirusy, w tym SARS-CoV-2, oraz bakterie, grzyby i pleśnie. System wykazuje wysoką skuteczność neutralizacyjną i jest w pełni bezpieczny dla człowieka – dodaje.

W dalszym ciągu w autobusach i trolejbusach obwiązuje nakaz zasłanianie ust i nosa, o czym przypominają stosowane komunikaty głosowe w pojazdach i informacje w pojazdach.

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments