Studiuj w Lublinie. Lubelskie uczelnie, kierunki i specjalizacje

0
367

Lublin słynie ze znanych uczelni państwowych i prywatnych, które posiadają w ofercie wiele różnorodnych kierunków. Studentów zainteresują w mieście nie tylko możliwości edukacyjne, ale i rozrywkowe.

Z powrotem
Następny

Uniwersytet Medyczny

Dawniej Akademia Lekarska zawdzięcza swoje powstanie Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie pierwotnie powstały Wydziały Lekarski i Farmaceutyczny. Pierwsze wykłady akademia prowadziła w Gimnazjum im. St. Staszica.

Do tworzenia Wydziału Lekarskiego na UMCS zgłosiło się wielu lekarzy z całej Polski, Wilna, Lwowa i Londynu; w tym dr Witold Chodźko, prof. Ludwik Hirszfeld oraz prof. Jan Henryk Lubieniecki, pierwszy dziekan Wydziału Lekarskiego.

Akademia współpracowała również z władzami wojskowymi kształcąc oficerów-lekarzy na jedynej w Polsce Katedrze Medycyny Wojskowej. Wykładowcy Wydziału Lekarskiego zobligowani byli również prowadzić kursy epidemiologiczne dla lekarzy wojskowych.

Dziś Uniwersytet Medyczny to wydziały: lekarski z oddziałem stomatologicznym, lekarski z oddziałem anglojęzycznym, farmaceutyczny z oddziałem analityki medycznej oraz nauk o zdrowiu. W ofercie posiadają łącznie 17 kierunków, m.in.: lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmację, czy fizjoterapię. Placówka daje możliwość odpłatnego studiowania.

Studenci w ramach zajęć akademickich praktykują w 4 szpitalach klinicznych: Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Lublinie, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie, oraz w Stomatologicznym Centrum Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Poza zajęciami dydaktycznymi uczelnia daje także możliwość rozwoju w organizacjach studenckich, takich jak Młodzi Medycy, Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland czy Polskim Towarzystwie Studentów Stomatologii.

Dodatkowo Uniwersytet gospodaruje 4 Domami Studenta, które pomieszczą do 980 osób. Na miasteczku akademickim położonym niedaleko głównych budynków dydaktycznych uczelni przy ulicy Chodźki znajdują się  pokoje 1-, 2- i 3-osobowe ze wspólną kuchnią i pralnią.

Z powrotem
Następny
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments